Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt
Z ca pewnoci wielu mieszkacom Midzyrzecza, zwaszcza Tym, którzy musieli opuci tereny wschodniej Polski, bliska jest posta B. Jakuba Strzemie arcybiskupa Halicko-Lwowskiego, zmarego 20 padziernika 1409 roku. W krakowskiej prowincji oo. Franciszkanów, której jest drugim Patronem, dlatego 600-lecie Jego mierci byo obchodzone bardzo gono i uroczycie. Wicej szczegóów na: www.jakubstrzemie.pl
Wykorzystujc tydzie misyjny postanowilimy przybliy mieszkacom Montero posta zasuonego franciszkanina, biskupa a przede wszystkim niezmordowanego misjonarza. W sobot, 17 padziernika w kociele parafialnym N. S. de las Mercedes w Montero rozpoczo si triduum przygotowujce parafian do obchodów 600 rocznicy mierci bl. Jakuba Strzemie. Myl przewodni by tekst z ksigi Syracha 48, 13-14 “Nic nie bylo zbyt wielkie dla niego i w grobowym spoczynku cialo jego prorokowalo. Za zycia czynil cuda i przy smierci jego dzialy sie rzeczy przedziwne”.
W ostatnim dniu triduum zostay wprowadzone uroczycie Relikwie b. Jakuba Strzemie przekazane przez krakowsk prowincj OO. Franciszkanów i odczytany dekret autentycznoci relikwii Bogoslawionego, na który licznie zebrani parafianie odpowiedzieli dugimi oklaskami.
We wtorek 20 padziernika, jak co roku, Mszy w. przewodniczy solenizant tego dnia o. Carlos Antonio, który wanie w tym dniu obchodzi swoje urodziny a koncelebrowali: o. Kustosz Prowincjalny, Definitorium kustodialne, oraz Ojcowie z konwentu w Montero. Podczas Mszy w o. Kustosz Antonio Pytlik dokona odsonicia tablicy upamitniajcej 800 lat reguy franciszkaskiej ufundowanej przez rad kocieln parafii.
Na zakoczenie Mszy w. odbyo si specjalne naboestwo z odmówieniem litanii do b. Jakuba oraz uczczenie relikwii. Wielu z podchodzcych do ucaowania relikwii prosio aby relikwierzem dotkn ich gowy. Oznacza to, e ludzie s przekonani podobnie jak Jemu wspolczeni, i “po mierci jego dziay si rzeczy przedziwne”.
Na tym jednak nie zakoczyy si obchody 600 lecia mierci B. Jakuba. Uchwaa kapituy klasztornej przez cay rok kadego 20 miesica (data mierci Bogosawionego) bdzie obchodzony jako “Ao de gracia” – rok aski, za obecnoci relikwii Bogosawionego. W ten sposób utrwali si gbiej wród parafian posta franciszkanina, biskupa i niezomnego misjonarza.
Jako ciekawostka. Pocztki kultu B. Jakuba w Boliwii rozpocz o. Carlos bdc jeszcze seminarzyst gdy w roku 1987 powróci z Argentyny i w nowo wydanym przez “Messaggero” mszaliku franciszkaskim, znalaz msze w. ku czci b. Jakuba wypadajc akurat w dniu jego urodzin. Od tego czasu kadego 20 padziernika zarówno msza w. jak i modlitwa brewiarzowa byy brane z odpowiedniego wspomnienia.
Wicej z obchodów uroczystoci 600-lecia na: parroquialasmercedes.blogspot.com

Serdecznie pozdrawiam
Fr. Jan Kukla franciszkanin z Boliwii
powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020