Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Mieszkacy Mazacowic i Midzyrzecza z histori w tle
data dodania: Poniedziałek 24 marca 2014

part1W dniu 21 marca br. w Gminnym Orodku Kultury w Mazacowicach odbyo si spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenia Przyjació Mazacowic pt. "Mieszkacy Mazacowic i Midzyrzecza z histori w tle – dziaalno w Narodowych Siach Zbrojnych w latach 1945-1947" poczone z wystaw fotografii mieszkaców Mazacowic z okresu 1900-1939 rok.

Prelegentem spotkania by Pan Bogdan cibut oraz gocinnie Pan Zbigniew Chmielniak. W spotkaniu wzio udzia ponad 70 mieszkaców z Midzyrzcecza i Mazacowic. W klimaty Polski podziemnej wprowadzili uczestników czonkowie grupy rekonstrukcyjnej "Beskidy", który byli ubrani w mundury onierzy z okresu II wojny wiatowej.

Na pocztku Pan Zbigniew Chmielniak mieszkaniec Czechowic-Dziedzic opowiedzia w bardzo wzruszajcy sposób zebranym o swoich wspomnieniach z lat powojennych, kiedy jako mody chopak bra udzia w dziaaniach partyzanckich.

Nastpnie wygosi wykad Pan part2Bogdan cibut, który obecnie jest w trakcie zbierania materiaów do kolejnej ksiki, poruszajcej tematyk dziaalnoci w Narodowych Siach Zbrojnych w latach 1945-1947 roku na terenach Mazacowic i Midzyrzecza oraz pobliskich miejscowoci. Przytaczane historie i wydarzenia prelegent popiera wnikliwymi badaniami dokumentów archiwalnych oraz zeznaniami naocznych wiadków, którzy yli w tamtych czasach. Niestety okres komunizmu nie pozwoli na zbieranie tego typu materiaów we wczeniejszych latach. part3

Temat ogólnopolski wywouje do sporo kontrowersji, poniewa jak to w yciu bywa dziaalno NSZ nie wizaa si tylko z walk z komunizmem, ale miaa te i czasami ciemne strony. Jednak prowadzcy w sposób bardzo delikatny i umiejtny nie dokonywa oceny dziaalnoci podziemia antykomunistycznego.

Mona odnie wraenie,e Pan Bogdan cibut dokonuje wnikliwej dokumentacji historycznej, a nastpne pokolenia na podstawie tego materiau bd mogy ocenia postawy i postpowanie ludzi w tamtych tragicznych czasach. part4Pan Bogdan cibut jest równie autorem ksiki "Kaamarz z orlim piórem" o Robercie Buchciku, urodzonym w Mazacowicach, który jako onierz Wojska Polskiego zgin tragicznie w Katyniu.

Podczas spotkania take wystawa zdj mieszkaców Mazacowic cieszya si duym zainteresowaniem. Ma ona midzy innymi charakter poznawczy, gdy jednym z jej celów jest identyfikacja miejsc lub osób, które znajduj si na zdjciach. part5Wystawa bdzie dostpna dla zainteresowanych przez najblisze kilka miesicy w GOK-u w Mazacowicach.

Prosimy wszystkie osoby, które bd odwiedzay wystaw, aby jeeli skojarz miejsce lub osob na zdjciach zostawiy informacj na karteczce wraz z numerem zdjcia w przeznaczonym do tego celu pudeku.

 

Wojciech Zawada

 

za: www.jasienica24.pl

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020